"Pomáhám na svět dětem, o nichž už často nikdo nevěřil,
že ještě mohou přijít."

Jak a s čím pracuju

Koordinace Koordinace
Orientace v tom, co vás v léčbě neplodnosti čeká, co nabízí jednotlivá reprodukční centra v ČR (v současné době jich je 45 a stále přibývají, což znamená, že je pro laika takřka nemožné se v nich bez pomoci vyznat) a koordinace vzájemné komunikace klient-klinika je jedním z klíčových úkolů, do kterých jsem se nejčastěji pouštěla. Vnímám, že pro každého klienta je v tomto směru velkou úlevou, když může odbornou komunikaci i organizaci času stráveného na klinikách přenechat někomu třetímu a nechat se pak celým procesem výrazně komfortněji vést. To platí především pro zahraniční klienty

Komunikace Komunikace
Nehodnotím. Naslouchám. Teprve potom mluvím. Vytvářím prostor pro důvěru a otevřený dialog. Nabízím možnost přijít a dát průchod pocitům, srovnat si myšlenky a odnést si vědomí, že vám někdo skutečně rozumí.

Koučink Koučink
Pokud se ukáže jako vhodný koučink, nabízím samostatný koučink každému z páru zvlášť, stejně jako oběma najednou. Pro každého z klientů je koučink cestou obohacení, poznání, ale i získání energie na další cestu k vysněnému miminku. Cílem je také udržet pozitivní motivaci a naučit je zvládnout případné neúspěchy, které k léčbě neplodnosti – jak z předchozí léčby bohužel ví – také patří.

Systemická psychoterapie Systemická psychoterapie
S oblibou říkám, že terapie je místo, kam jsme na chvilku odbočili z cesty, zaparkovali, abychom se mohli do mapy podívat, kam dál. A o systemické terapii to platí dvojnásob. Je to poměrně rychlá terapie, jež umí snadno definovat problém, a pak už hledá řešení. Na rozdíl od jiných terapeutických postupů pracuje tedy více s přítomností a budoucností než s tím, co bylo. A to je, myslím, pro léčbu neplodnosti zásadní. Je totiž důležité zjistit, proč se vám miminko nedaří, ale ještě důležitější je hledat podněty, jež vám pomohou situaci změnit a umožní jít dál – tedy rodinu založit. Systemická terapie pracuje v souvislostech: vidí, že psychika souvisí s fyzickým zdravím, stejně jako vnímá, že člověk souvisí se svým okolím, s partnerem, původní rodinou, místem, kde žije… Což je přesně způsob, jakým já vnímám celou problematiku neplodnosti. V souvislostech, nikoliv vytrženě z kontextu (pouze psychologicky, nebo pouze fyzicky).

Hypnóza, řízená relaxace Hypnóza, řízená relaxace
Projít léčbou neplodnosti znamená bezmála nutnost být pro všechny obtížeco nejvíc v pohodě. Proto pracuji i s takovými technikami, jako jsou řízené relaxace nebo hypnóza. Zvlášť u hypnózy jsem přesvědčená, že dokáže mnohé. Uvolní momentální napětí, dokáže odhalit případná odžitá traumata i vyrovnat se s nimi, a dokonce ji lze použít jako analgezii – například při zákroku, jakým je odběr vajíček. Je ovšem pochopitelně třeba, aby klientka i lékař souhlasili. V opačném případě ji doporučuji u zmíněného i jiných zákroků k uvedení klientky do klidného rozpoložení, v němž zákrok lépe snese (a například u transferu embryí se díky předcházející hypnóze dá očekávat větší úspěšnost, tedy vyšší pravděpodobnost uhnízdění).

Spolupráce s lékaři a externími odborníky Spolupráce s lékaři a externími odborníky
Jsem v kontaktu s ošetřujícími lékaři. Vše, co je potřeba a klientka si vyžádá, s nimi konzultuji. Setkávám se s vedením klinik, hledám s nimi nová řešení a opírám se o jejich lékařské výsledky. Pokud to situace klienta vyžaduje, mohu jej nakontaktovat na další odborníky. K osvědčeným metodám patří kromě jiných akupunktura, čínská medicína nebo například homeopatie.

1 specializovaný fertility kouč v ČR

Mé praxi fertility kouče předcházelo mnoho let studia a vzdělávání pro mě i nadále představuje přirozenou součást profese.

Kdo jsem

9 let zkušeností

Pomáhám.

Pomáhám klientům věřit, že mohou založit rodinu.

Pomáhám klientům zmapovat možnosti, jak lze podpořit jejich plodnost. Protože od toho by měla začít každá léčba neplodnosti.

Co dělám

300 klientů každý rok

Vím, jak těžké je věřit někomu novému, zkusím vám pomoct překonat obavy několika příběhy mých klientek a klientů.

Příběhy klientů

2018 © Fertility Couch - Renata Novická. Všechna práva vyhrazena